Článek

T-PROFI v Praze

Profilová fotka

Mgr. Lenka Stromská

Vytvořeno:

Spoluautoři:

  • Mgr. Lenka Stromská

T-PROFI 2022 – třídenní vlna skvělé energie 

84 soutěžících žáků základních a středních škol, 24 pedagogů, 12 kapitánů z významných regionálních firem i polské Swidnice a 10 porotců dorazilo v pondělí 27. 6. do Čestlic u Prahy. Všechny soutěžní týmy si před soutěží užily návštěvu vodního světa v aquaparku, do kterého seběhly v župánku přímo z pokojů. Po večeři se pak všichni sešli na společnou instruktáž před startem a týmy se představily prostřednictvím svých vlastních videí. 

 

28. 6. bylo v 8 hodin slavnostně zahájeno 6. národní finále odborné technické soutěže Talenty pro firmy T-PROFI, pořádané Hospodářskou komorou České republiky a Středním podnikatelským stavem, z.s.  

Před oficiálním startem opanovala soutěžní sál skutečná vlna napětí a energie. V 9 hodin spustila odborná porota časový odpočet a začal 3 hodinový technický koncert. 12 týmů, vítězů krajských kol, se pustilo do montáže modelu jaderného reaktoru s chladicím okruhem. Poprvé v historii T-PROFI týmy pod vedením kapitánů a pedagogů tvořily model v kombinaci mechanická, elektronická a vodní část skutečného průmyslového zařízení. 

Úkolem dne bylo sestavit funkční model jaderného reaktoru a jeho chladicí soustavy. Pomocí elektronického ovládání pak regulovat výkon a v závislosti na aktuálním výkonu jeho chladicí soustavu. 

K mechanické montáži používali soutěžící primárně součástkovou základnu technické stavebnice Merkur. Vodní prvky a elektronické ovládání s využitím mikropočítačů Arduino, připravil na míru T-PROFI pan Boris Šraut, odborný garant a předseda poroty.  

Ještě 30 minut před koncem se zdálo, že zadání je opravdu velkým oříškem. Nakonec stálo na soutěžních stanovištích po vypršení 3 hodinového časového limitu 6 hotových modelů a v rámci 20 minutového prodloužení bylo dokončeno dalších 6. Hodnotící kritéria tvoří s váhou 80% kvalita a 20% čas. Kvalitu modelů posuzovala porota u každého zařízení podle 26 technických parametrů. Důležitým momentem byla prezentace soutěžících, kteří mohli jasným a stručným popisem modelu získat bonusové hodnocení. 

Čas na čekání výsledků si soutěžní týmy zpestřily výukovými moduly virtuální reality a ukázkou první pomoci. 

 

A jak to dopadlo? Náš tým Bašista se umístil na 5. místě. Skvělý výsledek. 

 

Po soutěži jsme si užili i prohlídku historické části Prahy, projeli se metrem a na zpáteční cestě jsme navštívili i firmu NIEHOFF. Určitě mluvím za celý náš tým, když ještě jednou poděkuji našemu sponzorovi p. Bašistovi za péči o nás všechny.  


Na video se můžete kouknout zde: https://youtu.be/mV9X_drwrC4Galerie