Článek

Dny malého vědce

Profilová fotka

Mgr. Vladislava Holásková

Vytvořeno:

Spoluautoři:

  • Mgr. Vladislava Holásková
  • Mgr. Hana Veverka Kociánová
  • Mgr. Lucie Starobová

Ve dnech 8. – 12. 11. byl v přípravné třídě realizován projekt Dny malého vědce. První den projektu měly děti možnost navštívit odbornou učebnu fyziky na 2. stupni, kde jim program připravila paní učitelka Starobová ve spolupráci s paní učitelkou Smíškovou. Nejdříve byl proveden pokus „Výbojky“. Při průchodu silného elektrického proudu jsme měli možnost vidět plejádu zářivých světel v trubicích, které byly naplněny různými plyny. Poté přišlo na řadu „Plazmatické srdce“, které vytvářelo velmi krásné světelné efekty uvnitř skleněné koule, děti byly nadšené! Následovalo nafukování gumové rukavice na základě chemické reakce octu a jedlé sody. Děti si na závěr vyrobily „lávovou lampu“, při jejíž výrobě potřebovaly kádinku, vodu, olej, barvivo a nakonec přídavek sody. Efekt byl neuvěřitelný, děti jásaly!

Následovaly další dny plné pokusů, které se již konaly ve třídě. První vědecký počin spočíval ve vložení vejce do skla a nalití octa. Po několika dnech bylo možné pozorovat odvápnění skořápky a jednu velkou záhadu, kdy se nám z jednoho slepičího vejce vylíhl dinosaurus! Děti se přesvědčily o nepotopitelnosti misečky z plastelíny, kterou vyplňuje vzduchová bublina a naopak o rychlém ponoru skleněné kuličky. Následoval pokus, při kterém děti daly do vody mýdlo/cukr, nalámané sirky a pozorovaly dostředivý i odstředivý efekt. Velmi zdařile jsme využili Petriho misky, ve kterých děti rozpustily sůl, vložily provázek a následující den viděly po vypaření vody zkrystalizovanou sůl nejen v misce, ale i na provázku. Největší efekt přinesl pokus statické elektřiny. Děti si pomocí pumpičky nafoukly balónky, třely si vlasy a následně balónek přiložily nad natrhané kousky papíru. Nadšení, které zavládlo po přilepení papírku na balónek, nelze popsat!

Celý týden se vydařil, malé vědce vytvořil! 

Galerie